Jesenné bytové dekorácie

S blížiacim sa koncom leta začíname vnímať prvé príznaky ochladzovania a príchodu jesene. Mnohí prepadnú melanchólií a smútia za letom. Pritom nás čaká najpestrofarebnejšie obdobie roka. Jeseň totiž nie je symbolom smútku, ale obdobím, v ktorom by každý z nás mal byť vďačný prírode, mal by oceniť jej farby, podľahnúť kúzlu prechádzky v parku. Svoju vnútornú radosť s touto časťou roka môžeme vyjadriť jesennou výzdobou našich príbytkov, nielen ich vonkajších priestorov, ale aj izieb, kde sa rodina stretáva pohromade. 

Krb zo sviečok
Krb zo sviečok

Hoci vzduch nie je chladný natoľko, aby sme museli zapáliť oheň v krbe, môžeme dodať svojmu domovu výnimočnú jesennú atmosféru falošným krbovým ohniskom. Nemyslíme tým drahé imitácie ohňa, ktoré sa vkladajú do krbu. Falošný krbový oheň si môžeme vytvoriť sami tak, že si zoberieme väčšie poleno smrekového dreva, rozštiepime ho na poly tak, aby rozštiepená časť pri položení na rošt krbu bola stabilná a nekývala sa. Z rozštiepených polien môžeme ošúpať kôru a špeciálnymi vrtákmi do dreva navŕtame do každého polena dve diery tak, aby do nich vošli aromatické sviečky. Polená vložíme do krbu a upravíme do tvaru V. Obložíme ich šiškami, prípadne vetvičkami s gaštanmi, žaluďmi a podobne. A potom už stačí zapáliť sviečky. 

Vykúzlime tým v našom domove efektnú jesennú atmosféru. 

Jesenné dekorácie
Jesenné dekorácie

V niektorých špecializovaných obchodoch (kvetinárstva, zmiešaný tovar a pod.) možno kúpiť malé dekoratívne tekvice, vyrobené z hliny či plastu. My ich môžeme použiť, ako dekoráciu do kuchyne, alebo obývačky. Zoberieme porcelánový tanier a naaranžujeme naň tekvice s tým, čo nám jeseň ponúka - orechy, gaštany, šišky, žalude jablká a môžeme to dozdobiť kyticou z pestrých jesenných listov. Tanier umiestnime doprostred stola, alebo na komodu a podobne.

Tekvicová váza
Tekvicová váza

S jeseňou sú úzko späté chryzantémy, astry, slamené kvety a podobne. Tieto krásne kvetiny majú povzbudzujúci účinok na naše vnímanie. Aby sme ich krásu umocnili a zároveň netradične doplnili náš domov, vyrobíme si pre ne netradičnú vázu. Zoberieme neprezretú tekvicu, odkrojíme vrch a opatrne lyžicou vydlabeme jej vnútro. Potom vnútorné steny tekvice potrieme citrónovou šťavou a tekvicu necháme vyschnúť. Po vysušení dôkladne vtrieme do stien tekvice za hrsť jedlej sódy. Tým sa predĺži jej životnosť. Spodnú časť tekvice osadíme napríklad do plastového kruhu, ktorý sme získali odpílením cca 4 cm vhodnej novodurovej trubky. Zabezpečíme tým to, že sa tekvicová váza neprevrhne. Do takto pripravenej tekvice vložíme kvety - pri živých kvetoch môžeme naliať dovnútra malé množstvo vody. Podobným spôsobom si môžeme vyrobiť okrasný plášť na kvetináč. Vtedy odrežeme aj dno tekvice do požadovanej výšky a do vnútra vložíme kvetináč s kvitnúcimi kvetmi.


Zaujímate sa o bytové dekorácie?

Zaregistrujte sa k odberu noviniek kvetinárstva Fiori a získajte hodnotné informácie medzi prvými.